figen füsun pehlivan yazılarıgrafiksaati.org grafiksaati grafiksaati.org

Loading

Figen Fusun PehlivanFigen Füsun Pehlivan

Geçmiş Zaman Olurdu ki... Grafik Saati Yazarlarından

Grup Bent Kadro

GRUP BENT 1. Bölüm

Grup Bent
Grup Bentin gitaristleri

Vokal: Doruk Gençal
Davul: Önder Yüce
Bas gitar: Sedat Kemik
Klavye: Muhammet Otay
Elektro ritim ve lead gitar: Erinç Tosun
Lead gitar: Ali Akdaş

Grup Bent; Elektro Ritm

Bent Offical Web Page:

http://www.grupbent.net

http://www.pafil.com/bent

Bir çoğumuz belki de adına rock demeden rock dinler ve severiz. Peki ya gençleri sever misiniz? Yeniliğe, değişime, üretkenliğe saygılı mısınız? O zaman lütfen Grup Bent'in müziğine kulak verin.

Grup Bent Konseri

Grup Bent Röportajı

Grup Bent dinlemek için tıklayınız

Grup Bent; Doruk Gençal, Önder Yüce, Sedat Kemik, Muhammed Otay, Erinç Tosun, Ali Akdaş

 Türk rock müziğinin yeni gruplarından Grup Bent; 1999 yılında Önder Yüce ve Doruk Gençdal tarafından kuruldu. Rock kalıplarının içine doğu melodilerini katan Grup Bent'in söz ve müziklerini ağırlıklı olarak grubun solisti Doruk Gençdal yazıyor.

Yürekleri notalara dökülmüş beş kişi, beş idealist müzisyen... Onları ilk kez özgür radyoda dinledim. O programda "Grubumuzda demokrasi var." demişlerdi. Bu söz aslında göründüğünden çok daha fazlasını anlatıyordu. Onların her biri ayrı ayrı birer değerdi ve grup kalıcı olma yolunda yürüyordu.

Bent grubuGrubun adı grup elemanlarının çocukken oynadıkları sokaktan geliyor. O sokaktan etkilenip Bent ismini koymuşlar gruba. "Pal sokağı çocukları" geldi aklıma nedense. Pal sokağı çocukları gibi temiz,içten ve doğru bildiklerini yapan gençler olduklarından olsa gerek... Bent sokağının nasıl bir sokak olduğunu bile bilmem oysa ki... Her neyse sokak nasıl olursa olsun müzik de o müziğin içinde yer alan gençlik ateşi de güzel ve temiz...

Grubun "dul kadınım" isimli şarkısı; gerek sözleri gerekse dul kadınları ele alan ender şarkılardan biri olması hasebiyle oldukça ilgi çekici. 'Görüş günleri', 'neden', 'göç', 'Fülya', 'doğruyu söyle' grubun diğer şarkıları... Grup Bent'in tüm şarkıları hırs nefret ve haset gibi duygulardan arınmış. Kısaca grubun tek bir kaygısı var, estetik ve yüreklere dokunan iyi şarkılar söylemek...

GRUP BENTBence sanatçılar, sanatçıları eserleriyle eleştirmelidir, bu bir köşe yazarının eleştirisinden çok daha önemli ve gereklidir. Bu sayede sanatçılar arasında gelişmeyi sağlayan tatlı bir rekabet başlar ve bu da topluma fayda olarak yansır. Tıpkı Sezen Aksu ya atıfta bulunan,Moğollar müzik grubunun şarkısında olduğu gibi.

"Bu ne biçim bir iştir,ne biçim bir satıştır,
beni al onu alma":)

Grup Bent de 'Fülya'da bunu yapmış, 'Fülya toplumun bir bölümünü çengele alan ve  ünlü  olma tutkusuyla düzenin çarklarında kendine yer arayan kadınları anlatıyor.

'Fülya; 70'li yıllarda 'Olcayto Ahmet Tuğsuz'un besteleyip Seyyal Taner'in seslendirdiği 'Naciye' şarkıdaki Naciye'ye benzese de, buradaki Fülya onun gibi yok olup gitmiyor. Tam tersine başarıdan başarıya koşuyor. O kadar başarılı oluyor ki neredeyse, Hülya Avşar kadar ünlü olup, filmler bile çekiyor; Hatta assolist olup frikikleriyle haber oluyor. Güzellik yarışmalarını kazanıp tenis oynamasıyla gündeme gelliyor. Zaman zaman Kaya'lara toslasa da genellikle Hülya'ları gerçek oluyor. Belki mutlu oluyor belki olamıyor ama ülkemize 80'li yıllardan sonra hakim olan Liberal sistemin kurallarını eksiksiz uyguluyor... Kısacası Fülya; güzel biri, Naciye gibi, şık Latife gibi... Ancak Fülya değişik biri... Fülya onlardan daha genç, daha zeki ve daha günümüze özgü biri.

Eh şimdilik sözün bittiği yerdeyiz. Son sözümüzü de gençlere övgüyle bitirelim ve diyelim ki " Gençler, yeşil dallar gibidirler, öyleyse her zaman genç ya da her daim yeşil bir dal gibi taze kalmanız ümidiyle...

Yazıyla ya da grupla ilgili yorumunuz:

Adınız Soyadınız:

Mail adresiniz:

Grup Bent

Yazarımıza notunuz ya da haberle ilgili yorumunuz:

GENÇLİK
gelmiş dünyanın dört bir ucundan
ayrı diller konuşur anlaşırız
Yeşil dallarız dünya ağacından
Gençlik denen bir millet var ondanız.

Nazım Hikmet RAN

Yazı: Figen Füsun Pehlivan

Fotoğraflar: Erdem Ozan Öztürk

(Grafik Saati Logolu Fotoğraflar)

Grup Bent'in stüdyosunda bir gün, Grup Bent'le söylesi tıklayınız

Figen Füsun Pehlivan'ın Sitemizdeki Diğer Yazılarından

Kültürel Dönüşümün Tarihi

Dali Bize Ne Anlatıyor?

...ve Moda

Diğer Müzik Haberlerinden

Demet Akalın Klipleri

Mucize

Kramp; çeyrek yüzyıla sığmayan umudun öyküsü

Genç Türk Kadınının Sesi; Nil Karaibrahimgil

 

 

Gizlilik Politikası